Teknoloji

Mafia 3 Definitive Edition incelemesi: Bir intikam hikayesi

 
Hangar 13 tarafından geliştirilen ve 2K tarafından yayınlanan aksiyon macera oyunu 2016 yılında piyasaya çıktı. Bizi eşsiz bir açık dünya ile baş başa bırakan ve bu açık dünyada istediğimiz gibi gezindiğimiz oyunun kurgulanmış versiyonu 2020 yılında çıktı. İntikam hikayesine giriştiğimiz bu yapımda çeşitli görevler, bu görevleri yapmak için arabamıza atlayabiliyoruz ya da koşarak oraya gidebiliyor ve bu oyunda daha fazlasını yapabiliyoruz.
intikam için bir mücadele
Mafia serisinin son oyunu olan bu yapımda Lincoln Clay isimli bir karakteri kontrol ediyoruz ve bu karakterin neler yaşadığını oyunda deneyimleyebiliyoruz. Oyunda bir intikam meseline dalıp tüm akrabalarımızın bir komplo sonucu ortadan kaldırıldığını görebilir ve bu bağlamda büyük bir maceraya atılabiliriz.
 
 
Bu amaç doğrultusunda ilerlediğimiz ve çeşitli saldırılar gerçekleştirdiğimiz oyun yılı boyunca bize destek olan ve bizimle iş birliği yapan çeşitli müttefikler bulunuyor. Bu müttefiklerle birlikte bölge bölge ele geçirebilir ve fethettiğimiz bölgeleri bünyemize katabiliriz. Kendi bünyemize kattığımız bölgeler ileride bizim için çok faydalı olacak ve buralardan gelir elde edebiliriz. İntikam peşinde koştuğumuz mafyanın başına geçmek için bu bölgeleri ele geçirmek ve bu mafya başından tüm bölgeleri dahil etmek çok önemlidir.
Oyunda genel olarak aynı şeyleri yapıyoruz ve bu kapsamda çeşitli görevleri tamamlayabiliyoruz. Oyunda elde ettiğimiz görevler genel olarak bölgeye baskın yapmak ve bir karakteri (göğüs göğüse) öldürmek şeklinde oluyor. Bunun dışında yeniden kovalamacalar, aksiyon sahneleri, kapanış eşyaları ve dahası da oyunda yer alıyor. Ancak bunlar da adettendir ve yaptıklarımızın aynı olmasına engel olamaz.
İlk dikkatimizi çeken nokta: Renk paletinden dolayı bulanık bir görüntü.
 
 
Oyunda ilk dikkat ettiğimiz noktalardan biri de manzaranın bulanıklaşması. Bu durum oldukça rahatsız edici ve oyuna ilk giriş yaptığımda beni çok rahatsız etti ve kendimi direk bu bulanık görüntüyü kaldıracak bir mod ararken buldum. Aradığım modu buldum ve bu modu uygulayarak oyunda daha net bir görüş elde ettim ve bu sayede daha keyifli bir oyun deneyimi elde ettim.
Oyunun ilk aşamasında giriş yaptığınızda renk paletinin soluk ve görüntünün bulanık olduğunu görebiliyorsunuz ve bu bazı oyuncuları hatta birçok oyuncuyu gerçekten rahatsız eden durumlardan biri. Bu durumdan rahatsızsanız kısa bir arama yaparak oyundaki bu bulanıklığı giderebilir ve çeşitli modlar aracılığıyla bu bulanık sahneyi kaldırabilir ve en akıcı deneyimi yaşayabilirsiniz. Modu uyguladıktan sonra gerçekten net ve keskin bir görüntü elde ettim ve daha iyi bir görüntü ve atmosfer elde ettiğimi söyleyebilirim.
 
 
Oyunda uyguladığım modun adını ve linkini sizler için aşağıya bırakıyorum, siz de bu modu ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz. Ancak modu kurarken ilk etapta biraz kafa karışıklığı yaşayabilir ve bunu yapamayabilirsiniz. Ancak bu modu hem birkaç denemeden hem de birkaç ayardan sonra uygulamaya koyabilirsiniz. Ek olarak, modları yüklemek için çeşitli görüntüler mevcuttur. YouTube’da bu görselleri bulabilir ve oyun içerisinde bu adımları tek tek deneyerek bu modu kolayca yükleyip uygulayabilirsiniz.
Bu moddaki adımları tek tek takip ederek oyundan daha iyi bir görüntü elde edebilirsiniz.
 
– Mod bağlantısı
Ana görevler ve yan görevler
Her açık dünyada olduğu gibi bu oyunda da hem ana görevler hem de yan görevler bulunuyor. Ana görevler oyunun hikayesine etki edebileceğimiz ve hikayeyi tamamlayabileceğimiz ve bu bağlamda çeşitli düşmanları ortadan kaldırabileceğimiz veya çeşitli bölgeleri ele geçirebileceğimiz görevlerden oluşuyor. Bunların dışında yan görevlerde genel anlamda bölgesel kontrolü sağlamak için çeşitli araçları çalabiliyoruz ve bir çok kafayı öldürebiliyoruz. Bu nedenle geliştirme ekibi maalesef bu yan görevler açısından istenenleri yerine getirememiştir. Ve hep aynı şeyleri yaptığımız için bir süre sonra sıkıcı olmaya başlıyor.
 
 
Örneğin oyunda yanımıza alabileceğimiz müttefiklerden biri olan Burke karakteri, yan görevlerin yapılması konusunda bizlere çeşitli içerikler sunuyor. Bu alt içerikler ağırlıklı olarak araba hırsızlığına ayrılmıştır. Bir görevi tamamlayıp 3 farklı çalıntı aracı yere indirdikten sonra yine bir yan görev çıkıyor ve bu yan görevde 3 farklı aracı yere indiriyoruz. Bundan dolayı oyunda aynı şeyleri tekrar tekrar yapıyoruz ve bu oldukça fazla karşımıza çıkıyor diyebilirim. Doğal olarak biz oyuncuları sıkan içerik ve yapılardan biri de bu.
Ana görevlerle ilgili olarak bazı bölümlerde dikkatimi çeken durumlarla karşılaştığımı ve oyun içerisinde özellikle farklı bir adaya gittiğimiz sekansta oldukça keyifli bir deneyim yaşadığımı belirtmek isterim. Oyunda ana görevler kapsamında farklı işler yapabiliyoruz ve genel olarak bir kişiyi ortadan kaldırarak bir görevi tamamlayabiliyoruz. Bir görevde farklı bir adaya gitmemiz gerekiyor ve bu görevde kendimizi çok farklı bir atmosferde bulabilir ve bir yer keşfederek bu yolda ilerleyebiliriz. Bu bölümü çok beğendim ve bir çok keyifli olayla bir arada karşılaştım. Oyunda zaman zaman bu prosedürel durumlar ortaya çıkıyor ve bu bize oldukça tatmin edici bir deneyim aktarıyor.
silah kütüphanesi
 
 
Oyunda elimize alabileceğimiz çeşitli silahlar bulunuyor ve genel olarak geniş bir silah kütüphanesine sahip bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Oyunda tabancalar, makineli tüfekler, el bombası fırlatıcılar ve daha birçok elimize geçebiliyor ve bu silahları istediğimiz zaman, istediğimiz zaman alabiliyoruz. Ancak oyunda özel silahlar da bulunuyor ve bu özel silahları elde edebilmek için bariz görevler yapmamız gerekiyor. Hikayede ilerlerken ve belirli görevleri yerine getirirken bu özel silahlara ulaşabiliyor ve düşmanlar üzerinde kullanabiliyoruz.
Yukarıda da belirttiğim gibi oyunda geniş bir silah kütüphanesi bulunuyor ve bu silahlardan istediğimizi alıp istediğimiz gibi kullanabiliyoruz. Öte yandan oyunda bir silah geliştirme sistemi bulunuyor, bu sayede farklı silahların kapasitelerini artırabiliyor veya daha isabetli nişan almamızı sağlayan çeşitli iyileştirmeler yapabiliyoruz. Bu nedenle oyunda bir çok güçlendirme ve geliştirme seçeneği bulunuyor ancak bu seçenekler her silaha uygun olmuyor ve bu tarz güçlendirmelerin bazı silahlar için mevcut olduğunu söyleyebilirim.
 
 
Oyunda istediğimiz silah yoksa hızlı panelden bayi çağırarak bu silahları alıp silahlarımızı mühimmat doldurabiliyoruz ve istediğimiz silahı bu satıcıdan alıp çeşitli takviyeler yapabiliyoruz. Bunun yanı sıra bu araçtan istediğimiz silahın cephanesini doldurabiliyoruz ve bu araçla patlayıcıları alabiliyoruz. Bundan dolayı bu seyyar satıcıyı oyunda istediğimiz yere ve istediğimiz bölgeye çağırabiliyoruz ve bu sayede istediğimiz alışverişi yapıp kendimizi donatabiliyoruz. Bir yere baskın yapmadan önce elimizde eksik silah ve mühimmat varsa bu seyyar satıcıyı aramak çok değerlidir.
Gizlilik öğeleri
Oyunda sürekli bire bir şeyler yaptığımızdan bahsetmiştim. Mafia 3’te görevlerin doğası gereği her zaman baskınlar yaparak bir bölgenin elebaşını ortadan kaldırıyoruz. Oyunda hep aynı şeyleri yaptığımız için bu sıkıcı bir hal alabiliyor ve maalesef aynı şeyleri tekrar tekrar yapmak bizim için çok bunaltıcı olabiliyor. Genel olarak oyunda bir yere baskın yapmadan önce bir yere istediğimiz gibi yaklaşmamızı sağlayan bir sistem var. İstersek direk olarak bu yere baskın yapıp kendimizi çatışmanın ortasında bulabiliriz ya da bu mekandaki düşmanları hayalet eşyalar kullanarak tek tek ortadan kaldırabiliriz. Bu tamamen bizim tercihimize bağlı.
 
 
Oyunda ima unsurlarının ön planda olduğunu söyleyebilirim. Dolayısıyla oyunda bir yere baskın yapmadan önce düşmanların arkasına gizlice girip tek tuşla onları alt edebiliyoruz ve bu ima edilen suikastlar ile düşmanları tek tek ortadan kaldırabiliyoruz. Tabii yine bir yere basmadan önce elimizdeki silahları doğru kullanmamız gerekiyor ve cephaneye sahip olmanın çok değerli olduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında yine görünmezlik unsurlarının dışına çıkmak istiyorsak siperlerin arkasına doğru düzgün gitmeli ve doğru zamanda atış yapmalıyız.
 
mekan baskınları
 
Oyunda yukarıda da belirttiğim gibi hep yere düşüyoruz ve bir bölge başkanını öldürmeye başlıyoruz. Bu tür bir yapı oyun boyunca karşımıza çıkıyor ve bu yer baskınları ana hikayenin temelini oluşturuyor. Oyun bir intikam hikayesi içinde geçiyor ve bu hikaye doğrultusunda başka bir elebaşının bölgelerini ele geçirebiliyoruz ve bu bağlamda yerlere baskınlar yapabiliyoruz. Mekanlara baskın yapmadan önce tabii ki bir grup müttefikimizi yanımıza çağırabiliyoruz ve bu bağlamda buraları daha kolay bir şekilde baskın yapıp ele geçirebiliyoruz.
 
 
 
Tabii bir yeri tek kişi olarak basmak oldukça problem olabiliyor. Çünkü bu durumda yapacak çok atılımımız var. Düşmanlar yeri geldiğinde makineli tüfekleriyle üzerimize ateş açabilecekleri gibi, yeri geldiğinde molotof ve bomba da atabilecekler. Bu nedenle üzerimize her an mermi de bomba da gelebilir. Bu durumdan kurtulmak için çeşitli saldırılar yapmaya çalışıyoruz ve bu durum muhtemelen tek bir kişi olarak çok daha zor hale gelebilir. Ancak oyunda bu duruma alışabilirsiniz. Bu bağlamda, siperlerin arkasına saklanarak veya ima edilen nesneleri kullanarak, sayıları belli olan düşmanları yenebilir ve yeri ele geçirebilirsiniz.
 
Görev başındayken bire bir yeri iki kez ziyaret etmek
 
 
 
Oyunda görev yaparken dikkat ettiğim ve hoşuma gitmeyen noktalardan biri de bir yere gittikten sonra mevcut görev içerisinde tekrar o yere gidiyoruz. Örneğin, ortaya çıkaracağımız bir bölge başkanımız olduğunu varsayalım, bunu ortaya çıkarmak için çeşitli istihbaratlar alabiliriz ve karşımıza çıkan düşman kümelerini sorgulamaya başlar ve elebaşının yerini ondan öğrenmeye çalışırız. Bunları yaparken bir yere uğruyoruz ve burası aslında elebaşının olduğu yer. Kafadan kurtulmak için bir kez uğradığımız yere geri dönüyoruz. Yani oyunda bazen bir yere iki kez baskın yapıyoruz ve bu yerler her 100 metrede bir otomatik olarak düşmanlarla dolabiliyor ve o yerlerdeki düşmanları her zaman ortadan kaldırabiliyoruz. Oyunda genel olarak aynı şeyleri yapıyoruz ve bir yeri iki kez ziyaret etme kısmı da eklenince oyun gerçekten çok sıkıcı bir hal alabiliyor. Oyunda her zaman karşımıza çıkan yapılardan birisi bu, beğenmediğim noktalar arasında mekanik olması diyebilirim.
 
Açık dünyada neler yapabiliriz?
 
 
 
Oyunda Mafia serisinde olduğu gibi açık bir dünya bizlere sunuluyor ancak bu açık dünyada etkileşim kurabileceğimiz rastgele bir yer ya da ortam yok. Açık dünya diyebilir miyiz.. Evet açık dünya diyebiliriz. Açık dünyada her zaman bir yerden bir yere gidebilir ve hakikatte yolculuk edebiliriz. Bu dünyada yapabileceğimiz tek şey, hatasız seyahat etmek ve yeni yerlere ilerlemek.
 
Aracımızla gezdiğimiz bu yeni yerlerin görüntüleri oldukça hoş bir formda karşımıza çıkıyor ve bu yerleri keşfetmek çok keyifli bir deneyimin kapısını aralıyor. Ancak bunların dışında rastgele bir etkileşim durumu olmadığı için sadece görevleri yapmaya çalışıyoruz ve bu açık dünyada bir yerden bir yere hareket edebiliyoruz.
 
 
 
Açık dünyada farklı bölgeler bulunuyor ve her bölgenin kendine has yapısı, teması ve atmosferi bulunuyor. Bu atmosferleri keşfetmek ve görevleri ortaya çıkarmak çok değerli. Oyunda ana görevler ve yan görevler farklı bölgelerde olabiliyor ve bu bölgelere ilerlemek biraz zaman alabiliyor. Bunun dışında oyunda ek paketler var ve bu ek paketler bize farklı bölgeler açıyor ve bunlarda dolaşabiliyoruz. Bu nedenle oyunda açık bir dünya var ancak etkileşim kurabileceğimiz rastgele bir öğe olmadığı için her zaman sadece açık dünyayı gezip keşfedebiliyoruz.
 
araç sürüş mekaniği
 
Araçlarla seyahat etmek çok önemli çünkü Mafia 3 bize açık bir dünya sunuyor. Çünkü bir yerden bir yere gitmek için araca ihtiyacımız var ve bunu yürüyerek yapmak mümkün değil. Bundan dolayı oyundaki her aracın kendine has sürüş mekaniği ve dinamikleri var ve bu mekaniği geliştirmek tamamen bizim elimizde. Oyunda yine etrafta çeşitli iyileştirmeler yapan tamirciler bulunuyor. Bu mekaniği ziyaret ederek birçok araç için motor geliştirebilir ve değiştirebiliriz. Araç segmentlerine dokunup renklerini istediğimiz gibi değiştirebildiğimiz oyunda bu mekaniklere uğrayarak çeşitli iyileştirmeler ve özelleştirmeler yapabiliyoruz ve bu sayede istediğimiz aracı elimize alabiliyoruz.
 
 
Mafia 3’te kendimize ait bir araç galerimiz var ve bu araç galerisi sayesinde istediğimiz aracı istediğimiz zaman çağırabiliyoruz. Oyunda hizmetinizde bir vale var ve bu vale sayesinde istediğimiz zaman, istediğimiz yerden, istediğimiz yere araba çağırabiliyoruz ve eğer arabamız yoksa buradan seçim yapabiliyoruz. galeri ve arabamızı yanımıza alalım. Böylece gideceğimiz yere varabiliriz. Bu nedenle oyunda kendimizi hep bir aracın içinde buluyoruz ve bu sayede farklı bölgelere ilerleyebiliyoruz.
 
Oyundaki araçların her birinin kendine has sürüş dinamikleri ve mekaniği bulunuyor. Bu mekanikler sayesinde her araçta farklı bir yapı olduğunu hissedebiliyor ve bazı araçların yavaş bazı araçların ise hızlı hareket ettiğini görebiliyoruz. Ayrıca bazı araçların çok fazla kaydığını ve drift yaptığını, bazı araçların ise daha stabil bir sürüş deneyimi sunduğunu hissedebiliyor ve bu oyunda bunun başarıldığını görebiliyoruz.
 
araba yarışı
 
 
 
Elbette her açık dünyada olduğu gibi oyunda da otomobil yarışları bulunuyor ve bu otomobil yarışları ile birlikte tüm haritayı gezerek çeşitli yarışlara katılabiliyoruz. Yarışları kazandıkça, yeni araçların kilidini açmanın yanı sıra makul miktarda para kazanıyoruz. Yarış kazandıkça ise araçlar için çeşitli segmentler kazanabiliyor ve bu segmentlerin kilidini açabiliyoruz. Bu sayede daha fazla aracı özelleştirebilir ve araçlarımızın motorlarına dokunarak daha gelişmiş bir araç elde edebiliriz.
 
Oyunun sonuna kadar araç yarışları açılıyor ve hikayede biraz ilerlemeniz gerekiyor. Bundan dolayı benzetmede ilerledikten sonra bu araç yarışlarıyla karşılaşabilir ve bu yarışların harita üzerinde belirli noktalarda olduğunu görebilirsiniz. Her araç yarışının kendine has kriterleri ve yapısı var yani oyunda bariz araç yapıları var ve bu yapıların ortasında spor arabalar, klasik arabalar ve dahası yer alıyor. Her yarışın kendine has kriterleri olduğu için her yarış için farklı araç türleri gerekiyor. Bu sebeple bir yarışa katılmak istiyorsunuz ancak katılamıyorsanız valenizi arayarak gerçek aracı yanınızda getirebilir ve bu aracı yanınıza alarak yarışa katılabilirsiniz.
 
Oyunun gidişatına dokunabiliriz
 
 
Genel olarak oyunun farklı noktalarında hikayenin gidişatına dokunabiliyoruz ve çevremizdeki müttefiklerden hangisinin yaşayıp hangilerinin yaşamayacağına karar verebiliyoruz. Mafia 3’te toplamda 3 farklı müttefik var ve bunlardan istediğimizi ortadan kaldırabiliyoruz. Ayrıca istersek hepsini bir arada yaşatabiliriz ya da en fazla bir kişinin yanımızda olmasını sağlayabiliriz. Tabi bu müttefiklerle birlikte oyundaki gelir dağılımı da değişiyor ve bölgesel hakimiyetimiz bu bağlamda farklılaşıyor. Bu durum tamamen size bağlı ve müttefikinizle bağlarınızı istediğiniz biçimde geliştirebilir veya bu bağlamda farklı şekillerde ilerleyebilirsiniz.
DLC görevleri
Oyundaki ek paketlerin hikayesinden bahsetmek istiyorum. Bu ek paketler çok güzel ve özellikle haritada mor renkle gösterilen oyundaki ek paket dikkatimi çeken içeriklerden biri oldu. Bu pakette arka planda bir tarikat var ve bu tarikatın burada ne işi olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz. Ayrıca bu ek paket ile bazı binalara geçiş yapıp sağda solda arama yapıp burada araştırmacı kimliğimizi ortaya çıkarabiliyoruz. Farklı dizileri de içinde barındıran bu eklenti paketinde birçok ilginç nokta var ve bu eklenti paketini tek oturuşta bitirmemi sağlayan unsurlardan biri oldu. Bu nedenle oyundaki ek paketlerin oldukça hoş bir formda karşımıza çıktığını ve genel olarak keyifli bir deneyimin kapısını araladığını söyleyebilirim.
Bazı donma ve yükleme ekranı sorunları
 
 
Oyunda başta rastgele bir sorun olmasa da ilerleyen aşamalarda oyunda bazı teknik sorunların olduğunu keşfettim. Bu bağlamda oyunun bazı bölümlerinde bitmek bilmeyen yükleme ekranları ve anlık kick’lerle karşılaştım. Genel olarak her oyuncunun yaşadığı sorunlardan biri olarak karşımıza çıkan bu sorunlar Mafia 3’te halen mevcut ve herhangi bir düzeltme ya da güncelleme almamış durumda. Kalça ile oyun oynarken başınıza gelmesi oldukça olasıdır. Bazı durumlarda oyun bizi sonsuz yükleme ekranları ile karşı karşıya getiriyor ve bazı durumlarda ise bir yere gittikten sonra ya da ilerlerken kendimizi masaüstünde bulabiliyoruz. Bundan dolayı oyun içerisinde bu tarz durumlar yaşanabiliyor ve bu problemlerin halen devam ettiğini söyleyebilirim.
Genel anlamda oyun oynanmaz değil ve tabii ki çok can sıkıcı bir hal alabiliyor çünkü hep birebir şeyler yapıyoruz. Oyundaki yan görevler hep aynı şeyleri yapmaktan ibaret ve ana hikaye görevleri bu yan görevlere bakmak zorunda kalıyor çünkü gerçekler bazı kısımlarda bizi yan görevlere itiyor ve bu bağlamda oyun oynamak zorunda kalabiliyoruz. oyun uzun zamandır. Oyunun ana görevlerini yaparken orta sahnelere girebiliyor ve tamamladığımız her görevle birlikte bu orta sahneleri seyredebiliyoruz. Bu orta sahneler bize hikayenin özünü veren detaylardan biri ve hem bu orta sahnelerle birlikte hem de karakterler arası diyaloglarla hikayenin ilerleyişini görebiliyoruz.
 
 
Oyunu yüksek beklentilerle oynamanızı önermem. Maalesef oyundaki yapı onları karşılayacak seviyede değil. Aslında ikinci oyundan itibaren karakterlerimizin hali ne olacak diye merak ettikten sonra oyunu oynamaya başladım ve bu merakım oyunda pek cevap bulmadı. Çünkü oyunda sadece Vito karakteri ve Leo karakteri yer alıyor ve oyunda yer almıyorlar ki bu oldukça tatmin edici. Aslında oyunda bu karakterlere daha çok ağırlık vermeyi ve bu karakterlerle daha çok iş yapmayı bekliyordum ama Vito karakteri ile sadece yan görevlere adım atabiliyor ve olup bitenler bir kaç sohbet ile bizlere aktarılıyor.
Oyunun Steam’de tek fiyatı 199 Türk Lirası (indirimli 65,67 TL) ancak üçlemenin fiyatı indirim kapsamında oldukça düşürülebiliyor ve bu oyunu Steam ile birlikte paket olarak almanızı tavsiye ederim. üçleme Elbette indirim dönemine girildiğinde direkt olarak bu üçlemeyi satın alıp kitaplığınıza ekleyebilirsiniz. Özellikle Mafia 1’in remake versiyonu oldukça güzel ve kesinlikle üçlemenin en az ilk iki oyununu oynamanızı tavsiye ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler